Tai Lietuva

TAI LIETUVA

Fotografijų paroda „Lietuvos miestai ir miesteliai“ Lietuvos bibliotekose

Nuo gegužės 4 d. Kauno apskrities viešoji biblioteka ir leidykla „Terra Publica“ kviečia visus apsilankyti knygos „Lietuvos miestai ir miesteliai“ nuotraukų parodoje pristatančioje Lietuvos gyvenviečių archyvines ir dabarties nuotraukas.

Dabartines miestų ir miestelių fotografijas užfiksavo fotografas, keliautojas ir ne vieno kelionių žinyno sudarytojas Vytautas Kandrotas, kurio nuotraukos papuošė 2014 m. išleistą leidinį „Lietuvos miestai ir meisteliai“. Knygoje pristatomos visos 346 miesto ar miestelio statusą turinčios gyvenvietės (kuriose gyvena iki 50 tūkst. gyventojų). Knyga iliustruota beveik 1000 naujų ir archyvinių nuotraukų, tarsi leidžiančių nukeliauti į praeitį bei žadinančių norą kiekvienam aplankyti Lietuvos miestus ir miestelius. Pagal etnografinius regionus suskirstyti miestai ir miesteliai atskleidžia senąją ir dabartinę savo istoriją: apie čia gyvenusius ir gyvenančius žmones, vietovės įžymybes, lankytinas vietas. Vingiuojančios upės, besidriekiantys keliai ir geležinkeliai kūrė miestelių istoriją – jų kryžkelėse kilo bažnyčių bokštai, buvo grindžiamos aikštės, kūrėsi dvarai. Dabar tai – istorijos paminklai, turintys svarbią reikšmę modernėjančiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Tai mūsų visų namai, kuriuose užaugome, gyvename, dirbame, kuriuos puoselėjame, gražiname ir norime išsaugoti.

Fotografas Vytautas Kandrotas (gimė 1975 m. Alytuje), kaip pats prisimena, fotografuoti pradėjo dar būdamas 12 metų iš vyresniojo brolio pasiskolintu fotoaparatu. Fotografas mėgsta keliauti, ypač – po Lietuvą, ir fiksuoti kelionės akimirkas. Pomėgis tapo aistra, o ši virto gyvenimo būdu: aistra fotografijai padėjo ne tik įsteigti pažintinių knygų apie Lietuvą leidyklą „Terra Publica“, bet ir suteikia idėjų parengti ne vieną leidinį apie Lietuvą ir keliavimą po ją. Meile savo kraštui ir kelionėms norisi ne tik džiaugtis, bet ir dalytis, tuo „užkrėsti“ kitus. Visų šioje parodoje eksponuojamų dabarties nuotraukų autorius yra V. Kandrotas. Fotografas tikisi, kad ši paroda, kaip ir jo rengiami leidiniai, paskatins pamilti, domėtis Lietuva ir kitus.

Kartu su dabartinėmis miestų ir miestelių nuotraukomis parodoje pristatomos ir archyvinės, taip pat puošiančios ir knygos „Lietuvos miestai ir miesteliai“ puslapius. Didžiąją archyvinių nuotraukų dalį leidiniui paskolino Lietuvos gyvenviečių nuotraukas renkantis privatus kolekcininkas Petras Kaminskas. Jo kolekcija parodoje: Ariogalos, Gargždų, Kavarsko, Kelmės, Kuršėnų, Labanoro, Lentvario, Pandėlio, Panemunėlio, Sedos, Šilalės, Tytuvėnų, Utenos ir Vilkaviškio nuotraukos. Taip pat knygai „Lietuvos miestai ir miesteliai“ archyvinių nuotraukų paskolino šalies įstaigos, su leidykla „Terra Publica“ bendradarbiaujančios rengiant ne vieną leidinį. Biržų, Pasvalio ir Šiaulių nuotraukas paskolino Biržų krašto muziejus „Sėla“, Anykščių – A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus, Salantų – Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Žiežmarių – Kaišiadorių muziejus.

Pasak knygos sudarytojo istoriko R. Gustaičio: „Dažniau mus maloniai nustebina ne tai, ką mes matome svetimuose kraštuose, bet tai, kas yra šalia, kažkur netoliese, bet dėl tam tikrų priežasčių iki šiol nepažinta.“ Tikimės, kad ir ši knyga bei ją pristatanti paroda nustebins mūsų kaimynystėje esančiais miestais ir miesteliais ir paskatins keliauti, pažinti savo kraštą.

Šiais metais fotografijų paroda „Lietuvos miestai ir miesteliai“ aplankys ne vieną Lietuvos biblioteką:

  • Gegužės mėn. – Kauno apskrities viešoji biblioteka (Radastų g. 2, I a. fojė, Kaunas)
  • Birželio mėn. – Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka (Respublikos g.14, Panevėžys)
  • Liepos mėn. – Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka (Vytauto g. 20, Marijampolė)
  • Rugpjūčio mėn. – Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka (Žirmūnų g. 6, Vilnius)
  • Rugsėjo mėn. – Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka (Seirijų g. 2, Alytus)